Honorary Freeman Hon. Barry Barry House - 2017.09.29

Published on 02 October 2017

At its meeting last night, City of Busselton Council resolved to confer upon the Hon. Barry House the award of Honorary Freeman of the Municipality. The Hon. Barry House has accepted the award and now joins 12 other individuals of note who have received the title in the past for their exceptional contribution to the community of the City of Busselton.

Mayor Grant Henley said: “Conferral of this award is not something that is done lightly or regularly.  Awards of this nature are only presented to individuals who have made a special contribution to the City over a long period of time and who are highly regarded and widely respected.  There is no doubt that Barry fits into this category.  Council’s support for the nomination was unanimous and we are delighted he has accepted the award.

Barry has had a long and very productive political career advocating passionately for the people of the South West and for Western Australia more broadly. But his involvement with local people at the grass roots is just as commendable.”

The Hon. Barry House is involved in many organisations and causes and is the current President of the Busselton Tennis Club.  He is also Patron at Geographe Bay Yacht Club and the Dunsborough Bay Yacht Club; Dunsborough and Districts Country Club; South West Cricket Association; Friends of the Cape; South West Rifle Club; CinefestOZ Film Festival, Pathways South West, Uniting Outreach /Match Factory, Margaret River Bowling Club and Margaret River Writers Festival.

“It is this continued interest in local people and local events and his willingness to give his time generously over many years that has endeared him so thoroughly to this community,” Mayor Henley said.

 Background on Barry House

  • The Hon. Barry house was born in Busselton and raised on a farm at Yallingup.
  • He was Dux and Head Boy at Busselton Senior High School and undertook a Bachelor of Economics at the University of Western Australia and later teaching qualifications.  
  • Between 1973 and 1987 he taught at Kalgoorlie, Kewdale, Churchlands and the Busselton Senior High School. Five years at Busselton were spent as the Youth Education Officer.
  • In 1987 he served on the Shire of Busselton Council.
  • His parliamentary service saw him elected to the Thirty-second Parliament for South-West Province at the by-election on 24 October 1987. He was elected to the Thirty-third Parliament for South West Region from 22 May 1989 and re-elected in 1993, 1996, 2001, 2005, 2009, 2013.
  • His parliamentary appointments include: Chair of Committees 22 June 1993 - 27 May 1997; Parliamentary Secretary to the Minister for Education 22 December 1999 - 16 February 2001; Deputy Chair of Committees 23 May 2001 - 21 May 2005; Parliamentary Secretary to the Treasurer 23 September 2008 - 22 May 2009; Parliamentary Secretary to the Minister for Commerce; Science and Innovation; Housing and Works 23 September 2008 - 22 May 2009; Deputy Chair of Committees 11 November 2008 - 22 May 2009; President of the Legislative Council 22 May 2009 - 21 May 2017.
  • On his retirement in May 2017, he was the longest serving current Member of the WA Parliament.

Outcomes and objectives outlined in this statement align with Key Goal Area 6 in the City of Busselton’s Strategic Community Plan (2017): Leadership that is Visionary, Collaborative and Accountable.

Ends.

Media enquiries can be directed to Meredith.Dixon@busselton.wa.gov.au